Jan Žižka \ Osobnost \ Beneš Mokrovouský z Hustířan

Beneš Mokrovouský z Hustířan

Digitální Muzeum Jana Žižky

Beneš Mokrovouský z Hustířan

Beneš Mokrovouský z Hustířan byl český šlechtic a vojenský velitel, který se výrazně zapojil do husitských válek. Pocházel z rodu Mokrovouských, jejichž majetky se nacházely především v oblasti východních Čech. Jeho působení je spojeno s obranou husitských ideálů a aktivní účastí v bojích na straně radikálních husitů.

Na začátku husitských válek se Beneš Mokrovouský přidal k husitskému hnutí a stal se jedním z významných stoupenců táborské frakce. Díky svým vojenským schopnostem se rychle vypracoval na pozici jednoho z hejtmanů, kde měl na starosti organizaci a vedení vojenských výprav, především v oblasti východních Čech, kde působil jako obránce husitských zájmů.

Beneš byl znám svou odvahou a oddaností husitské věci, což z něj činilo respektovaného a obávaného protivníka mezi katolickou šlechtou. Jeho vojenské aktivity zahrnovaly jak obranné, tak útočné operace proti nepřátelským hradům a městům. Mnohokrát se prokázal jako schopný velitel, který dokázal efektivně využívat taktiky a strategické myšlení.

Beneš Mokrovouský z Hustířan zůstal věrný husitskému hnutí až do konce svého života. Přestože nebyl jedním z nejznámějších husitských vůdců, jeho přínos k husitským válkám, zejména v oblasti východních Čech, je nezanedbatelný. Zůstává příkladem šlechtice, který se postavil za své přesvědčení a neváhal bojovat za ideály, které považoval za správné.

Poznámky a odkazy

Obrázky

  1. Liebscher, Adolf. Jan Žižka na obraze Adolfa Liebschera, 1904. Polská národní knihovna. Volné dílo.

Zdroje

  1. Žižka z Trocnova, Jan. Listy Jana Žižky z Trocnova a jeho vojenský řád. V Čáslavi: nákl. vlast., 1912. 39 s., volné dílo
  2. Popravčí kniha pánův z Rožmberka. Praha: František Mareš, 1878. 64 s. , volné dílo
  3. Jedlička, Otakar. Jan Žižka stručný nástin životopisný. Praha: Tiskem a nákladem Jana Otty, 1875. 43 s., volné dílo
  4. Tyl, Josef Kajetán. Žižka z Trocnova obraz z českých dějin v 5 odděleních. Praha: B. Kočí, 1907. 36 s., volné dílo
  5. PEKAŘ, Josef. Žižka a jeho doba. Svazek prvý. Doba se zvláštním zřetelem k Táboru. Praha: Vesmír, 1927. 283 s, volné dílo
  6. PEKAŘ, Josef. Žižka a jeho doba. Svazek druhý. Jan Žižka. Praha: Vesmír, 1928. 281 s., volné dílo
  7. PEKAŘ, Josef. Žižka a jeho doba. Svazek třetí. Žižka, vůdce revoluce. Praha: Vesmír, 1930. 330 s. , volné dílo
  8. PEKAŘ, Josef. Žižka a jeho doba. Svazek čtvrtý. Poznámky k dílu třetímu, opravy a dodatky, příloha - rejstříky. Praha: Vesmír, 1933. 295 s., volné dílo
  9. TOMEK, Václav Vladivoj. Jan Žižka. Praha: 1897. 228 s., volné dílo

Další hesla v digitálním muzeu Jana Žižky

Pro více informací o Janu Husovi a souvisejících událostech můžete navštívit tyto odkazy:

Máte návrh na úpravu, nové informace nebo jste objevili chybu? Chcete nám poslat novou a originální fotografii? Napište Verče, Barče, nebo na media@ekultura.eu. Vaše jméno bude uvedeno mezi zdroji a přispěvateli.