Jan Žižka \ Osobnost \ Čeněk z Vartenberka

Čeněk z Vartenberka

Digitální Muzeum Jana Žižky

Čeněk z Vartenberka

Čeněk z Vartenberka (též z Valdštejna) byl jedním z nejvýznamnějších českých šlechticů a politiků období husitských válek. Pocházel z rodu Vartenberků, jehož členové se v průběhu 14. a 15. století těšili značnému vlivu v českých zemích.

Na počátku husitských válek se Čeněk z Vartenberka postavil na stranu husitů, což bylo významné rozhodnutí vzhledem k jeho vysokému postavení. V roce 1419 byl jedním z hlavních iniciátorů odporu proti císaři Zikmundovi a krátce poté se stal jedním z vůdců husitských sil. Jeho pevnost v hradu Valdštejn se stala důležitým centrem husitského odboje.

Přestože byl Čeněk zpočátku oddaný husitské věci, postupně začal měnit své postoje. Značný tlak ze strany císaře Zikmunda a komplikovaná politická situace ho přiměly ke změně loajality. V roce 1420 přešel na stranu císaře a katolických pánů, čímž se stal jedním z největších zrádců husitského hnutí.

Tato změna strany měla dalekosáhlé důsledky. Čeněk z Vartenberka byl jedním z těch, kteří pomohli Zikmundovi ke korunovaci na českého krále. Nicméně jeho role v následujících událostech byla komplikovaná, protože se několikrát pokusil vyjednávat mezi husity a katolickou stranou. Jeho politická kariéra byla tedy plná zvratů a často i rozporuplných rozhodnutí.

Čeněk z Vartenberka zemřel v roce 1425, zanechávaje po sobě kontroverzní odkaz. Přestože začínal jako oddaný husita, jeho přechod na stranu císaře Zikmunda a katolické šlechty ho zapsal do dějin jako jednu z nejsložitějších postav husitského období.

Poznámky a odkazy

Obrázky

  1. Liebscher, Adolf. Jan Žižka na obraze Adolfa Liebschera, 1904. Polská národní knihovna. Volné dílo.

Zdroje

  1. Žižka z Trocnova, Jan. Listy Jana Žižky z Trocnova a jeho vojenský řád. V Čáslavi: nákl. vlast., 1912. 39 s., volné dílo
  2. Popravčí kniha pánův z Rožmberka. Praha: František Mareš, 1878. 64 s. , volné dílo
  3. Jedlička, Otakar. Jan Žižka stručný nástin životopisný. Praha: Tiskem a nákladem Jana Otty, 1875. 43 s., volné dílo
  4. Tyl, Josef Kajetán. Žižka z Trocnova obraz z českých dějin v 5 odděleních. Praha: B. Kočí, 1907. 36 s., volné dílo
  5. PEKAŘ, Josef. Žižka a jeho doba. Svazek prvý. Doba se zvláštním zřetelem k Táboru. Praha: Vesmír, 1927. 283 s, volné dílo
  6. PEKAŘ, Josef. Žižka a jeho doba. Svazek druhý. Jan Žižka. Praha: Vesmír, 1928. 281 s., volné dílo
  7. PEKAŘ, Josef. Žižka a jeho doba. Svazek třetí. Žižka, vůdce revoluce. Praha: Vesmír, 1930. 330 s. , volné dílo
  8. PEKAŘ, Josef. Žižka a jeho doba. Svazek čtvrtý. Poznámky k dílu třetímu, opravy a dodatky, příloha - rejstříky. Praha: Vesmír, 1933. 295 s., volné dílo
  9. TOMEK, Václav Vladivoj. Jan Žižka. Praha: 1897. 228 s., volné dílo

Další hesla v digitálním muzeu Jana Žižky

Pro více informací o Janu Husovi a souvisejících událostech můžete navštívit tyto odkazy:

Máte návrh na úpravu, nové informace nebo jste objevili chybu? Chcete nám poslat novou a originální fotografii? Napište Verče, Barče, nebo na media@ekultura.eu. Vaše jméno bude uvedeno mezi zdroji a přispěvateli.