Jan Žižka \ Osobnost \ Markéta z Rožmberka

Markéta z Rožmberka

Digitální Muzeum Jana Žižky

Markéta z Rožmberka

Markéta z Rožmberka byla významnou českou šlechtičnou z vlivného rodu Rožmberků, kteří hráli klíčovou roli během husitských válek. Pocházela z katolické rodiny a patřila mezi zastánce katolické strany v konfliktu mezi husity a katolíky. Přestože sama nebyla přímo zapojena do bojů, její rodina měla významný politický a vojenský vliv.

Rodinné zázemí a politický vliv

Markéta pocházela z rodu Rožmberků, který patřil k nejbohatším a nejmocnějším šlechtickým rodům v Českém království. Její bratři, včetně Oldřicha z Rožmberka, se aktivně postavili proti husitům a podporovali katolickou věc. Rod Rožmberků vlastnil rozsáhlá panství v jižních Čechách a měl značný vliv na politickou situaci v zemi.

Úloha během husitských válek

Během husitských válek se Markéta z Rožmberka a její rodina postavili na stranu katolíků a podporovali křížové výpravy proti husitům. Její bratři, zejména Oldřich z Rožmberka, vedli vojenské akce proti husitským městům a byli jedněmi z nejvýznamnějších odpůrců husitského hnutí. Markéta se účastnila diplomatických jednání a hrála roli v udržování rodových spojenců v boji proti husitům.

Odkaz Markéty z Rožmberka

Markéta z Rožmberka je připomínána jako členka jednoho z nejmocnějších českých šlechtických rodů, který se aktivně podílel na politických a vojenských událostech husitských válek. Ačkoli se přímo nezúčastnila bitev, její rodinné vazby a diplomatické aktivity měly vliv na průběh husitského konfliktu. Rod Rožmberků zůstal jedním z hlavních pilířů katolické šlechty v Českém království.

Jak to vidí AI? Markéta z Rožmberka[zdr.]

Markéta z Rožmberka

Markéta z Rožmberka

×

Poznámky

Obrázky

  1. Liebscher, Adolf. Jan Žižka na obraze Adolfa Liebschera, 1904. Polská národní knihovna. Volné dílo.
  2. DALL·E, OpenAI. Vygenerovaný obrázek Markéty z Rožmberka. 2024. Volné dílo.

Zdroje

  1. Čečetka, František Josef. Jan Žižka. Praha: Šolc a Šimáček, 1924. 174 s. Dostupné online.
  2. KROFTA, Kamil. Jan Žižka a husitská revoluce. Praha: Jan Laichter, 1936. 184 s. Dostupné online.
  3. PEKAŘ, Josef. Žižka a jeho doba. Praha: Odeon, 1992. ISBN 80-207-0385-3.

Další hesla v digitálním muzeu Jana Žižky

Pro více informací o Janu Husovi a souvisejících událostech můžete navštívit tyto odkazy:

Máte návrh na úpravu, nové informace nebo jste objevili chybu? Chcete nám poslat novou a originální fotografii? Napište Verče, Barče, nebo na media@ekultura.eu. Vaše jméno bude uvedeno mezi zdroji a přispěvateli.