Jan Žižka \ Osobnost \ Oldřich z Boskovic

Oldřich z Boskovic

Digitální Muzeum Jana Žižky

Oldřich z Boskovic

Oldřich z Boskovic byl významným českým šlechticem, který se aktivně zapojil do událostí husitských válek. Pocházel z rodu pánů z Boskovic, jednoho z předních moravských šlechtických rodů, který měl rozsáhlé majetky na Moravě. Během husitských válek se Oldřich z Boskovic postavil na stranu císaře Zikmunda a katolické církve, čímž se zařadil mezi odpůrce husitského hnutí.

Oldřich z Boskovic byl znám svou loajalitou k císaři Zikmundovi a aktivní podporou katolických zájmů na Moravě. Jeho vojenská a politická činnost byla zaměřena na ochranu katolických pozic v regionu, kde vedl několik významných výprav proti husitům. Patřil mezi šlechtice, kteří se snažili udržet tradiční řád a moc katolické církve v době, kdy se husitské hnutí snažilo prosadit své reformní myšlenky.

Navzdory svému pevnému postoji vůči husitům musel Oldřich z Boskovic čelit rostoucímu tlaku husitských vojsk, která získávala stále větší vliv a moc. Jeho úsilí o zachování katolického řádu bylo však silné a neústupné, což z něj učinilo jednoho z hlavních představitelů katolické šlechty na Moravě během husitských válek.

Oldřich z Boskovic zůstává v české historii zapsán jako důležitý obránce katolických hodnot a jeden z významných odpůrců husitského hnutí. Jeho role během husitských válek je připomínána jako součást širšího zápasu mezi katolickou a reformní stranou, který formoval české dějiny v 15. století.

Poznámky a odkazy

Obrázky

  1. Liebscher, Adolf. Jan Žižka na obraze Adolfa Liebschera, 1904. Polská národní knihovna. Volné dílo.

Zdroje

  1. Žižka z Trocnova, Jan. Listy Jana Žižky z Trocnova a jeho vojenský řád. V Čáslavi: nákl. vlast., 1912. 39 s., volné dílo
  2. Popravčí kniha pánův z Rožmberka. Praha: František Mareš, 1878. 64 s. , volné dílo
  3. Jedlička, Otakar. Jan Žižka stručný nástin životopisný. Praha: Tiskem a nákladem Jana Otty, 1875. 43 s., volné dílo
  4. Tyl, Josef Kajetán. Žižka z Trocnova obraz z českých dějin v 5 odděleních. Praha: B. Kočí, 1907. 36 s., volné dílo
  5. PEKAŘ, Josef. Žižka a jeho doba. Svazek prvý. Doba se zvláštním zřetelem k Táboru. Praha: Vesmír, 1927. 283 s, volné dílo
  6. PEKAŘ, Josef. Žižka a jeho doba. Svazek druhý. Jan Žižka. Praha: Vesmír, 1928. 281 s., volné dílo
  7. PEKAŘ, Josef. Žižka a jeho doba. Svazek třetí. Žižka, vůdce revoluce. Praha: Vesmír, 1930. 330 s. , volné dílo
  8. PEKAŘ, Josef. Žižka a jeho doba. Svazek čtvrtý. Poznámky k dílu třetímu, opravy a dodatky, příloha - rejstříky. Praha: Vesmír, 1933. 295 s., volné dílo
  9. TOMEK, Václav Vladivoj. Jan Žižka. Praha: 1897. 228 s., volné dílo

Další hesla v digitálním muzeu Jana Žižky

Pro více informací o Janu Husovi a souvisejících událostech můžete navštívit tyto odkazy:

Máte návrh na úpravu, nové informace nebo jste objevili chybu? Chcete nám poslat novou a originální fotografii? Napište Verče, Barče, nebo na media@ekultura.eu. Vaše jméno bude uvedeno mezi zdroji a přispěvateli.