Jan Žižka \ Osobnost \ Pippo Spano z Ozory

Pippo Spano z Ozory

Digitální Muzeum Jana Žižky

Pippo Spano z Ozory

Pippo Spano z Ozory, vlastním jménem Filippo Buondelmonti degli Scolari, byl italský šlechtic a významný vojenský velitel ve službách uherského krále Zikmunda Lucemburského. Narodil se kolem roku 1369 ve Florencii a svou kariéru začal jako žoldnéř, než se stal jedním z nejvýznamnějších vojevůdců své doby.

Do služeb krále Zikmunda se dostal během bojů proti Osmanům, kde se vyznamenal svými vojenskými schopnostmi. Za své úspěchy byl odměněn titulem „spano“ (vojenský velitel) a dostal majetky v Uhrách, včetně města Ozora, odkud pochází jeho přídomek. Pippo Spano byl znám svou loajalitou ke Zikmundovi a výrazně přispěl k upevnění jeho moci v Uhersku a dalších částech střední Evropy.

Během husitských válek byl Pippo Spano jedním z hlavních Zikmundových spojenců a zúčastnil se několika vojenských tažení proti husitům. Jeho vojenské schopnosti a zkušenosti byly pro Zikmunda neocenitelné, přesto se mu však nepodařilo husity porazit, neboť husitské vojsko, vedené Janem Žižkou, se ukázalo jako mimořádně odolné a takticky zdatné.

Pippo Spano z Ozory zůstává v historii zapsán jako jeden z nejvýznamnějších vojevůdců své doby, jehož kariéra je příkladem vzestupu talentovaného jedince v prostředí evropských válek 14. a 15. století. Zemřel v roce 1426, ale jeho vojenské úspěchy a vliv na dění v Uhrách i ve střední Evropě jsou připomínány dodnes.

Poznámky a odkazy

Obrázky

  1. Liebscher, Adolf. Jan Žižka na obraze Adolfa Liebschera, 1904. Polská národní knihovna. Volné dílo.

Zdroje

  1. Žižka z Trocnova, Jan. Listy Jana Žižky z Trocnova a jeho vojenský řád. V Čáslavi: nákl. vlast., 1912. 39 s., volné dílo
  2. Popravčí kniha pánův z Rožmberka. Praha: František Mareš, 1878. 64 s. , volné dílo
  3. Jedlička, Otakar. Jan Žižka stručný nástin životopisný. Praha: Tiskem a nákladem Jana Otty, 1875. 43 s., volné dílo
  4. Tyl, Josef Kajetán. Žižka z Trocnova obraz z českých dějin v 5 odděleních. Praha: B. Kočí, 1907. 36 s., volné dílo
  5. PEKAŘ, Josef. Žižka a jeho doba. Svazek prvý. Doba se zvláštním zřetelem k Táboru. Praha: Vesmír, 1927. 283 s, volné dílo
  6. PEKAŘ, Josef. Žižka a jeho doba. Svazek druhý. Jan Žižka. Praha: Vesmír, 1928. 281 s., volné dílo
  7. PEKAŘ, Josef. Žižka a jeho doba. Svazek třetí. Žižka, vůdce revoluce. Praha: Vesmír, 1930. 330 s. , volné dílo
  8. PEKAŘ, Josef. Žižka a jeho doba. Svazek čtvrtý. Poznámky k dílu třetímu, opravy a dodatky, příloha - rejstříky. Praha: Vesmír, 1933. 295 s., volné dílo
  9. TOMEK, Václav Vladivoj. Jan Žižka. Praha: 1897. 228 s., volné dílo

Další hesla v digitálním muzeu Jana Žižky

Pro více informací o Janu Husovi a souvisejících událostech můžete navštívit tyto odkazy:

Máte návrh na úpravu, nové informace nebo jste objevili chybu? Chcete nám poslat novou a originální fotografii? Napište Verče, Barče, nebo na media@ekultura.eu. Vaše jméno bude uvedeno mezi zdroji a přispěvateli.