Jan Žižka \ Osobnost \ Václav Koranda

Václav Koranda

Digitální Muzeum Jana Žižky

Václav Koranda

Václav Koranda byl významným husitským knězem a jedním z radikálních kazatelů, kteří zásadně ovlivnili průběh husitského hnutí. Pocházel z Plzně, kde se stal známým svou horlivostí a radikálními názory, které často přesahovaly běžné náboženské rámce své doby. Patřil mezi ty, kteří se podíleli na rozšíření husitských myšlenek a na formování táborského hnutí.

Koranda byl spojen s tzv. chiliastickým učením, což byla náboženská doktrína očekávající brzký příchod Krista a nastolení tisícileté říše spravedlivých. Tento radikalismus ho přivedl do konfliktu s umírněnějšími husitskými vůdci. Přesto však dokázal získat vliv a podporu mezi nižšími vrstvami a radikály, zejména díky své výmluvnosti a schopnosti zapálit davy.

Během husitských válek hrál Václav Koranda klíčovou roli v Plzni, kde se jeho kázání stala základem pro radikalizaci obyvatelstva. Plzeň se pod jeho vlivem stala jedním z center husitského hnutí, a to i navzdory silné opozici ze strany katolické šlechty. Jeho vliv na Jana Žižku byl rovněž významný, zejména během Žižkova pobytu v Plzni, kde Koranda působil jako jeho duchovní vůdce.

Koranda byl známý svou nekompromisní povahou a často se dostával do konfliktu i s dalšími husitskými vůdci, kteří nesdíleli jeho radikální názory. Po skončení husitských válek jeho vliv postupně upadal, avšak jeho role v rané fázi husitského hnutí zůstává nepopiratelná. Zemřel po skončení husitských válek, zanechávaje za sebou odkaz radikálního reformátora, který se nebál jít proti proudu a prosazovat své náboženské přesvědčení za každou cenu.

Poznámky a odkazy

Obrázky

  1. Liebscher, Adolf. Jan Žižka na obraze Adolfa Liebschera, 1904. Polská národní knihovna. Volné dílo.

Zdroje

  1. Žižka z Trocnova, Jan. Listy Jana Žižky z Trocnova a jeho vojenský řád. V Čáslavi: nákl. vlast., 1912. 39 s., volné dílo
  2. Popravčí kniha pánův z Rožmberka. Praha: František Mareš, 1878. 64 s. , volné dílo
  3. Jedlička, Otakar. Jan Žižka stručný nástin životopisný. Praha: Tiskem a nákladem Jana Otty, 1875. 43 s., volné dílo
  4. Tyl, Josef Kajetán. Žižka z Trocnova obraz z českých dějin v 5 odděleních. Praha: B. Kočí, 1907. 36 s., volné dílo
  5. PEKAŘ, Josef. Žižka a jeho doba. Svazek prvý. Doba se zvláštním zřetelem k Táboru. Praha: Vesmír, 1927. 283 s, volné dílo
  6. PEKAŘ, Josef. Žižka a jeho doba. Svazek druhý. Jan Žižka. Praha: Vesmír, 1928. 281 s., volné dílo
  7. PEKAŘ, Josef. Žižka a jeho doba. Svazek třetí. Žižka, vůdce revoluce. Praha: Vesmír, 1930. 330 s. , volné dílo
  8. PEKAŘ, Josef. Žižka a jeho doba. Svazek čtvrtý. Poznámky k dílu třetímu, opravy a dodatky, příloha - rejstříky. Praha: Vesmír, 1933. 295 s., volné dílo
  9. TOMEK, Václav Vladivoj. Jan Žižka. Praha: 1897. 228 s., volné dílo

Další hesla v digitálním muzeu Jana Žižky

Pro více informací o Janu Husovi a souvisejících událostech můžete navštívit tyto odkazy:

Máte návrh na úpravu, nové informace nebo jste objevili chybu? Chcete nám poslat novou a originální fotografii? Napište Verče, Barče, nebo na media@ekultura.eu. Vaše jméno bude uvedeno mezi zdroji a přispěvateli.