Jan Žižka \ Osobnost \ Václav z Dubé

Václav z Dubé

Digitální Muzeum Jana Žižky

Václav z Dubé

Václav z Dubé byl významným českým šlechticem a jednou z důležitých postav v období husitských válek. Pocházel z rodu pánů z Dubé, který měl rozsáhlé majetky a vliv v českých zemích. Václav z Dubé se stal známým svou politickou a vojenskou aktivitou, zejména v době, kdy se České království zmítalo v konfliktech mezi husity a katolíky.

Zpočátku stál Václav z Dubé na straně umírněné šlechty, která se snažila nalézt kompromis mezi husity a katolickou církví. Jeho cílem bylo zachování stability v zemi a ochrana vlastních majetků a zájmů. Postupem času se však politická situace v zemi vyhrotila a Václav z Dubé byl nucen zaujmout jednoznačnější postoj.

V roce 1420 se Václav z Dubé přidal na stranu císaře Zikmunda a katolických sil, což ho postavilo proti radikálním husitům. Tato aliance s katolickým táborem mu zajistila podporu císaře, avšak také ho učinila terčem nepřátelství ze strany husitů, kteří považovali Zikmunda za hlavního protivníka svých snah o reformaci církve a společnosti.

Václav z Dubé se po připojení ke katolickému táboru zúčastnil několika vojenských výprav proti husitům, ale jeho postavení bylo stále více ohrožováno rostoucí mocí husitských vojsk. Nakonec byl nucen stáhnout se do svých rodových držav, kde se snažil bránit své majetky před husitskými útoky.

Václav z Dubé zemřel v roce 1427 a jeho smrtí se uzavřela jedna kapitola českých dějin, kdy šlechta musela čelit dramatickým změnám ve společnosti a volit mezi loajalitou ke starému řádu a novými reformními idejemi. Václav z Dubé zůstává připomínán jako představitel té části šlechty, která se snažila udržet tradiční hodnoty a řád v těžkých časech husitských válek.

Poznámky a odkazy

Obrázky

  1. Liebscher, Adolf. Jan Žižka na obraze Adolfa Liebschera, 1904. Polská národní knihovna. Volné dílo.

Zdroje

  1. Žižka z Trocnova, Jan. Listy Jana Žižky z Trocnova a jeho vojenský řád. V Čáslavi: nákl. vlast., 1912. 39 s., volné dílo
  2. Popravčí kniha pánův z Rožmberka. Praha: František Mareš, 1878. 64 s. , volné dílo
  3. Jedlička, Otakar. Jan Žižka stručný nástin životopisný. Praha: Tiskem a nákladem Jana Otty, 1875. 43 s., volné dílo
  4. Tyl, Josef Kajetán. Žižka z Trocnova obraz z českých dějin v 5 odděleních. Praha: B. Kočí, 1907. 36 s., volné dílo
  5. PEKAŘ, Josef. Žižka a jeho doba. Svazek prvý. Doba se zvláštním zřetelem k Táboru. Praha: Vesmír, 1927. 283 s, volné dílo
  6. PEKAŘ, Josef. Žižka a jeho doba. Svazek druhý. Jan Žižka. Praha: Vesmír, 1928. 281 s., volné dílo
  7. PEKAŘ, Josef. Žižka a jeho doba. Svazek třetí. Žižka, vůdce revoluce. Praha: Vesmír, 1930. 330 s. , volné dílo
  8. PEKAŘ, Josef. Žižka a jeho doba. Svazek čtvrtý. Poznámky k dílu třetímu, opravy a dodatky, příloha - rejstříky. Praha: Vesmír, 1933. 295 s., volné dílo
  9. TOMEK, Václav Vladivoj. Jan Žižka. Praha: 1897. 228 s., volné dílo

Další hesla v digitálním muzeu Jana Žižky

Pro více informací o Janu Husovi a souvisejících událostech můžete navštívit tyto odkazy:

Máte návrh na úpravu, nové informace nebo jste objevili chybu? Chcete nám poslat novou a originální fotografii? Napište Verče, Barče, nebo na media@ekultura.eu. Vaše jméno bude uvedeno mezi zdroji a přispěvateli.