Jan Žižka \ Osobnost \ Viktorín Boček z Kunštátu a Poděbrad

Viktorín Boček z Kunštátu a Poděbrad

Digitální Muzeum Jana Žižky

Viktorín Boček z Kunštátu a Poděbrad

Viktorín Boček z Kunštátu a Poděbrad byl významným českým šlechticem a jedním z klíčových podporovatelů husitského hnutí. Pocházel z vlivného rodu pánů z Kunštátu, který hrál důležitou roli v českých dějinách. Viktorín byl otcem Jiřího z Poděbrad, budoucího českého krále, což z něj činí osobnost zásadního významu pro českou historii.

Během husitských válek se Viktorín Boček aktivně zapojil do politických i vojenských událostí. Ačkoliv zpočátku stál na straně císaře Zikmunda, později se přidal k husitům, konkrétně k radikálnímu táboru. Tento přechod byl důležitý pro husitské hnutí, protože Viktorín přinesl do boje nejen své vojenské schopnosti, ale také významné politické kontakty a vliv.

Viktorín Boček se připojil k Žižkovým stoupencům a stál po jeho boku v mnoha důležitých bitvách. Jeho podpora Žižkovi byla tak silná, že jej někteří kronikáři popisovali jako osobního přítele Žižky. Dokonce se uvádí, že Viktorín Žižkovi osobně vodil koně a že Žižka se stal kmotrem jeho syna Jiřího, což naznačuje hluboký osobní vztah mezi nimi.

Po Žižkově smrti se Viktorín stal jedním z vůdců táborského a sirotčího vojska, kde se dále angažoval v bojích proti katolickým silám. Jeho vojenské schopnosti a loajalita k husitskému hnutí z něj učinily jednu z klíčových postav tohoto revolučního období. Viktorín Boček z Kunštátu a Poděbrad zemřel v roce 1427, zanechávaje po sobě odkaz statečného bojovníka za husitské ideály a otce jednoho z nejvýznamnějších českých panovníků.

Poznámky a odkazy

Obrázky

  1. Liebscher, Adolf. Jan Žižka na obraze Adolfa Liebschera, 1904. Polská národní knihovna. Volné dílo.

Zdroje

  1. Žižka z Trocnova, Jan. Listy Jana Žižky z Trocnova a jeho vojenský řád. V Čáslavi: nákl. vlast., 1912. 39 s., volné dílo
  2. Popravčí kniha pánův z Rožmberka. Praha: František Mareš, 1878. 64 s. , volné dílo
  3. Jedlička, Otakar. Jan Žižka stručný nástin životopisný. Praha: Tiskem a nákladem Jana Otty, 1875. 43 s., volné dílo
  4. Tyl, Josef Kajetán. Žižka z Trocnova obraz z českých dějin v 5 odděleních. Praha: B. Kočí, 1907. 36 s., volné dílo
  5. PEKAŘ, Josef. Žižka a jeho doba. Svazek prvý. Doba se zvláštním zřetelem k Táboru. Praha: Vesmír, 1927. 283 s, volné dílo
  6. PEKAŘ, Josef. Žižka a jeho doba. Svazek druhý. Jan Žižka. Praha: Vesmír, 1928. 281 s., volné dílo
  7. PEKAŘ, Josef. Žižka a jeho doba. Svazek třetí. Žižka, vůdce revoluce. Praha: Vesmír, 1930. 330 s. , volné dílo
  8. PEKAŘ, Josef. Žižka a jeho doba. Svazek čtvrtý. Poznámky k dílu třetímu, opravy a dodatky, příloha - rejstříky. Praha: Vesmír, 1933. 295 s., volné dílo
  9. TOMEK, Václav Vladivoj. Jan Žižka. Praha: 1897. 228 s., volné dílo

Další hesla v digitálním muzeu Jana Žižky

Pro více informací o Janu Husovi a souvisejících událostech můžete navštívit tyto odkazy:

Máte návrh na úpravu, nové informace nebo jste objevili chybu? Chcete nám poslat novou a originální fotografii? Napište Verče, Barče, nebo na media@ekultura.eu. Vaše jméno bude uvedeno mezi zdroji a přispěvateli.