Jan Žižka \ Událost \ Bitva u Kutné Hory

Bitva u Kutné Hory

Digitální Muzeum Jana Žižky

Bitva u Kutné Hory


Husité (Žižkovci)

Královská vojska (Zikmund Lucemburský)


Místo: Kutná Hora, Středočeský kraj, Česká republika

Souřadnice: 49°59′29″N 15°13′10″E, okalita se nachází v blízkosti dnešní Kutné Hory

Výsledek: Rozhodující vítězství husitů

Síla vojsk:

Doba trvání: Prosinec 1421 – leden 1422

Ztráty:

Použité zbraně a artefakty:

Bitva u Kutné Hory

Bitva u Kutné Hory byla jednou z klíčových střetnutí husitských válek, která se odehrála v prosinci 1421 a v lednu 1422. V této bitvě se střetla vojska husitů, vedená Janem Žižkou, s armádou krále Zikmunda Lucemburského, který se pokoušel znovu ovládnout Čechy a potlačit husitské povstání. Bitva u Kutné Hory je známá především díky taktickému mistrovství Jana Žižky, který dokázal zvítězit nad početně silnějším nepřítelem.

Kutná Hora, tehdy významné centrum těžby stříbra, byla pro obě strany strategicky důležitá. Zikmund Lucemburský chtěl město získat a zabezpečit si tak finanční prostředky na další vedení války. Husité na druhé straně potřebovali Kutnou Horu udržet jako důležité hospodářské a vojenské centrum. V průběhu bitvy byl Jan Žižka obklíčen Zikmundovým vojskem, ale díky své taktice a odvaze svých vojáků dokázal nejen prorazit obklíčení, ale také přejít do protiútoku.

V průběhu bojů Žižka využil zimních podmínek a své vozové hradby, které se staly nedobytnou pevností pro královské vojsko. Husité dokázali nejen ubránit své pozice, ale také zničit část Zikmundovy armády, což vedlo k ústupu královských vojsk. Bitva u Kutné Hory tak skončila vítězstvím husitů a potvrdila jejich schopnost odolávat i mnohem silnějším nepřátelům.

Význam bitvy u Kutné Hory spočívá v tom, že posílila pozici husitů v českých zemích a ukázala, že husitská taktika, zejména využití vozové hradby a mobilních jednotek, je schopna porazit i dobře vyzbrojenou a organizovanou armádu. Jan Žižka tímto vítězstvím znovu potvrdil svou pověst neporazitelného vojevůdce a posílil morálku husitských vojsk.

Poznámky

Obrázky

  1. Liebscher, Adolf. Jan Žižka na obraze Adolfa Liebschera, 1904. Polská národní knihovna. Volné dílo.

Zdroje

  1. Žižka z Trocnova, Jan. Listy Jana Žižky z Trocnova a jeho vojenský řád. V Čáslavi: nákl. vlast., 1912. 39 s., volné dílo
  2. Popravčí kniha pánův z Rožmberka. Praha: František Mareš, 1878. 64 s. , volné dílo
  3. Jedlička, Otakar. Jan Žižka stručný nástin životopisný. Praha: Tiskem a nákladem Jana Otty, 1875. 43 s., volné dílo
  4. Tyl, Josef Kajetán. Žižka z Trocnova obraz z českých dějin v 5 odděleních. Praha: B. Kočí, 1907. 36 s., volné dílo
  5. PEKAŘ, Josef. Žižka a jeho doba. Svazek prvý. Doba se zvláštním zřetelem k Táboru. Praha: Vesmír, 1927. 283 s, volné dílo
  6. PEKAŘ, Josef. Žižka a jeho doba. Svazek druhý. Jan Žižka. Praha: Vesmír, 1928. 281 s., volné dílo
  7. PEKAŘ, Josef. Žižka a jeho doba. Svazek třetí. Žižka, vůdce revoluce. Praha: Vesmír, 1930. 330 s. , volné dílo
  8. PEKAŘ, Josef. Žižka a jeho doba. Svazek čtvrtý. Poznámky k dílu třetímu, opravy a dodatky, příloha - rejstříky. Praha: Vesmír, 1933. 295 s., volné dílo
  9. TOMEK, Václav Vladivoj. Jan Žižka. Praha: 1897. 228 s., volné dílo

Další hesla v digitálním muzeu Jana Žižky

Pro více informací o Janu Husovi a souvisejících událostech můžete navštívit tyto odkazy:

Máte návrh na úpravu, nové informace nebo jste objevili chybu? Chcete nám poslat novou a originální fotografii? Napište Verče, Barče, nebo na media@ekultura.eu. Vaše jméno bude uvedeno mezi zdroji a přispěvateli.