Jan Žižka \ Místo \ Staroměstské náměstí

Staroměstské náměstí

Digitální Muzeum Jana Žižky

Galerie Staroměstkého náměstí[zdr.]

Staroměstské náměstí, Orloj, 2019

Staroměstské náměstí, Orloj, 2019

×

Staroměstské náměstí

Staroměstské náměstí, nacházející se v srdci Prahy, je jedno z nejvýznamnějších historických míst v České republice. Toto náměstí bylo dějištěm mnoha klíčových událostí, které formovaly českou historii, včetně událostí spojených s husitským hnutím a Janem Žižkou. Během husitských válek hrálo náměstí ústřední roli v politickém a společenském životě Prahy, což z něj činí symbol odporu a boje za náboženskou svobodu.

Historie a význam

Staroměstské náměstí bylo již od středověku centrem politického, společenského a obchodního života Prahy. Jeho význam pramení nejen z jeho geografické polohy, ale i z role, kterou sehrálo v dějinách města. Náměstí bylo místem konání trhů, slavností, a především důležitých politických událostí. V kontextu husitských válek se náměstí stalo dějištěm událostí, které měly dalekosáhlý vliv na české země, včetně prvních pražských defenestrací v roce 1419, které výrazně přispěly k rozpoutání konfliktu.

Husitské hnutí a Staroměstské náměstí

Staroměstské náměstí sehrálo během husitských válek klíčovou roli jako místo, kde se husité shromažďovali a kde probíhaly některé z nejvýznamnějších událostí té doby. První pražská defenestrace, ke které došlo 30. července 1419, přímo na Staroměstské radnici, vedla k vypuknutí husitských válek. Tato událost, kdy radikální husité vyhodili z oken radnice několik městských konšelů, symbolizovala narůstající napětí a odhodlání husitů prosadit náboženské reformy i za cenu násilí.

I po smrti Jana Žižky v roce 1424 zůstalo Staroměstské náměstí centrem husitské činnosti. Husité zde organizovali veřejná shromáždění a manifestace, které byly klíčové pro mobilizaci podpory a udržení kontroly nad Prahou. Tyto akce byly důležitým nástrojem pro posilování jejich politického vlivu a udržování morálky mezi stoupenci hnutí.

Významné památky na Staroměstském náměstí

Staroměstské náměstí je domovem mnoha významných historických památek, které odrážejí bohatou historii Prahy a její význam během husitských válek. Mezi tyto památky patří Staroměstská radnice s orlojem, gotický kostel Matky Boží před Týnem a barokní kostel svatého Mikuláše.

Staroměstská radnice, kde došlo k prvním pražským defenestracím, je jedním z nejvýznamnějších míst na náměstí. Tato budova nebyla jen svědkem, ale i aktivním účastníkem událostí, které formovaly husitské hnutí. Radnice sloužila jako sídlo městské rady a stala se symbolem husitského boje proti církevnímu a světskému útlaku.

Poznámky

Obrázky

  1. Liebscher, Adolf. Jan Žižka na obraze Adolfa Liebschera, 1904. Polská národní knihovna. Volné dílo.
  2. Martinkovská, Vendula. Staroměstské náměstí, Orloj, 2019. Volné dílo s uvedení autora.

Zdroje

  1. Čečetka, František Josef. Jan Žižka. Praha: Šolc a Šimáček, 1924. 174 s. Dostupné online.
  2. KROFTA, Kamil. Jan Žižka a husitská revoluce. Praha: Jan Laichter, 1936. 184 s. Dostupné online.
  3. PEKAŘ, Josef. Žižka a jeho doba. Praha: Odeon, 1992. ISBN 80-207-0385-3.

Další hesla v digitálním muzeu Jana Žižky

Pro více informací o Staroměstském náměstí a souvisejících událostech můžete navštívit tyto odkazy:

Máte návrh na úpravu, nové informace nebo jste objevili chybu? Chcete nám poslat novou a originální fotografii? Napište Verče, Barče, nebo na media@ekultura.eu. Vaše jméno bude uvedeno mezi zdroji a přispěvateli.