Rok 1421 byl významným obdobím husitských válek, kdy Jan Žižka dosáhl několika klíčových vojenských úspěchů a husitské hnutí se stalo mocnou silou v českých zemích. Tento rok byl svědkem několika významných bitev a politických událostí, které formovaly další vývoj husitských válek.
Jednou z nejvýznamnějších událostí roku 1421 byla bitva u Německého Brodu, která se odehrála v lednu. Jan Žižka vedl husitské vojsko proti vojskům německých rytířů a katolických šlechticů. Husité pod jeho vedením zvítězili a ovládli město, čímž upevnili svou moc v regionu. Tato bitva byla klíčová pro rozšíření husitského vlivu na Moravu.
V červnu 1421 se konal sněm v Čáslavi, kde byla prohlášena tzv. Čtyři pražské artikuly, které stanovily hlavní požadavky husitského hnutí. Tento sněm měl za cíl vytvořit základní program husitské reformy a zároveň zajistit vojenskou a politickou podporu pro další boje. Jan Žižka byl jedním z hlavních vojenských vůdců, kteří zajišťovali bezpečnost sněmu a prosazovali jednotu mezi husity.
Sněm v Čáslavi byl také příležitostí k upevnění politických pozic husitů v českých zemích a k vytvoření organizované husitské armády, která se následně stala hlavním nástrojem pro obranu nově vzniklého husitského státu.
Rok 1421 byl také obdobím, kdy Jan Žižka a husitská vojska upevnila svou kontrolu nad významnými pevnostmi a městy v Čechách. Kromě vítězství u Německého Brodu se husitům podařilo získat další důležitá území a posílit svou obranu proti křižáckým výpravám, které ohrožovaly husitské území.
Pro více informací o významných událostech a místech spojených s Janem Žižkou můžete navštívit tyto odkazy:
Máte návrh na úpravu, nové informace nebo jste objevili chybu? Chcete nám poslat novou a originální fotografii? Napište Verče, Barče, nebo na media@ekultura.eu. Vaše jméno bude uvedeno mezi zdroji a přispěvateli.