Místo: Sudoměř, nedaleko Strakonic, Česká republika
Souřadnice: 49°15′21″N 14°02′47″E
Výsledek: Vítězství husitů vedených Janem Žižkou
Síla vojsk:
Doba trvání: Několik hodin, 25. března 1420
Ztráty:
Použité zbraně a artefakty:
Bitva u Sudoměře se odehrála 25. března 1420, jako jeden z prvních významných střetů husitských válek. Husitské vojsko pod vedením Jana Žižky se postavilo proti vojskům katolických šlechticů a křižáků. Tato bitva představovala klíčový moment v počátcích husitského odboje, kdy se ukázala nová taktika a vojenská strategie, která měla zásadní dopad na vývoj husitského hnutí.
V březnu 1420 se husitské vojsko, které doprovázelo ženy, děti a zásoby, přesouvalo z Plzně do nově vznikajícího centra hnutí v Táboře. Cestou bylo překvapeno a obklíčeno vojsky katolických šlechticů vedených Bohuslavem ze Švamberka. Před husity stála volba: buď se stáhnout, nebo čelit mnohem početnější a lépe vyzbrojené nepřátelské síle.
Jan Žižka, tehdy již zkušený velitel, zvolil aktivní obranu a rozhodl se využít přírodních překážek v podobě dvou rybníků – Markovce a Škaredého rybníka – mezi kterými nechal své vojsko opevnit. Kromě toho Žižka využil husitskou novinku: vozovou hradbu, tedy vojenskou taktiku, která kombinovala obranu a útok z bezpečného útočiště.
Bitva u Sudoměře začala brzy ráno 25. března 1420. Katolická vojska zahájila útok s cílem prolomit obranu husitů. Přestože katolíci měli značnou početní převahu, úzký prostor mezi rybníky a efektivní taktika vozové hradby umožnila husitům držet jejich pozice. Vojska Bohuslava ze Švamberka nebyla schopna využít svou jízdu, což se ukázalo jako rozhodující faktor v neúspěchu jejich útoku.
Husitská pěchota, podporovaná improvizovanými zbraněmi a přirozenou odvahou, odolávala útokům a během bitvy si udržela morálku. Jan Žižka osobně vedl své bojovníky a jeho taktické rozhodování, například využití terénu a manévrování vozů, se stalo klíčem k vítězství. Po několikahodinovém boji katolická vojska začala ustupovat a husité bitvu vyhráli.
Bitva u Sudoměře byla první větší husitskou vítěznou bitvou a upevnila důvěru v Žižkovy vojenské schopnosti. Ukázala, že husité, byť méně početní a hůře vybavení, mohou díky své taktice a odhodlání porazit silnější nepřátele. Významné bylo také strategické využití vozové hradby, která se stala klíčovým prvkem husitské taktiky v dalších bitvách.
Po bitvě u Sudoměře pokračovalo husitské vojsko do Tábora, kde se konsolidovalo a připravovalo na další střety. Toto vítězství mělo zásadní vliv na morálku husitů a posílilo jejich odhodlání v boji proti katolickým silám. Bitva také upevnila pozici Jana Žižky jako nepostradatelného vůdce husitských vojsk.
Bitva u Sudoměře zůstává jednou z nejznámějších bitev husitských válek, a to nejen kvůli vojenské genialitě Jana Žižky, ale i kvůli symbolice odhodlání a víry husitů. V dnešní době je tato bitva připomínána památníkem u Sudoměře, který ctí památku tohoto významného střetu. Sudoměř se stala jedním z důležitých míst spojených s husitskými válkami a symbolem odporu proti útlaku.
Pro více informací o bitvě u Sudoměře a jejím významu můžete navštívit tyto odkazy:
Máte návrh na úpravu, nové informace nebo jste objevili chybu? Chcete nám poslat novou a originální fotografii? Napište Verče, Barče, nebo na media@ekultura.eu. Vaše jméno bude uvedeno mezi zdroji a přispěvateli.