Jan Žižka \ Artefakt \ Pražský kalich

Pražský kalich

Digitální Muzeum Jana Žižky

Pražský kalich

Pražský kalich je jedním z nejvýznamnějších symbolů husitského hnutí. Kalich reprezentuje svátost eucharistie, kterou husité požadovali přijímat pod obojí způsobou, tedy chléb i víno pro všechny věřící, na rozdíl od katolické praxe, kde víno přijímal pouze kněz.

Symbolika kalicha

Kalich se stal symbolem rovnosti a bratrství mezi husity. Znázorňoval jejich touhu po reformě církve a návratu k původním křesťanským hodnotám. Tento symbol byl často zobrazován na husitských vlajkách, štítech a dalších předmětech, což podtrhovalo jeho význam v husitském hnutí.

Historie a význam

Pražský kalich má své kořeny v reformních snahách Jana Husa, který kritizoval církev za její zkorumpovanost a odklon od původních křesťanských ideálů. Po jeho upálení v roce 1415 se kalich stal symbolem odporu proti katolické církvi a boj za náboženskou svobodu.

Kalich v bitvách

Pražský kalich byl často přítomen na bitevních polích husitských válek. Husité jej nosili jako symbol své víry a odhodlání. Kalich také inspiroval husitské vojáky k odvaze a vytrvalosti v boji proti početnějším nepřátelským silám.

Více informací o významných bitvách husitských válek, kde hrál kalich klíčovou roli, najdete na stránkách bitva na Vítkově a bitva u Sudoměře.

Kalich a husitská liturgie

Kalich se stal také důležitým prvkem husitské liturgie. Při bohoslužbách byl kalich používán k podávání vína všem věřícím, což symbolizovalo rovnost všech lidí před Bohem. Tento náboženský obřad byl výrazem husitských ideálů a jejich snahy o reformu církve.

Odkaz pražského kalicha

Pražský kalich zůstává silným symbolem husitského hnutí a jeho odkazu. Dodnes je kalich používán v liturgii českobratrské církve a dalších reformovaných církví, které pokračují v tradici rovnosti a bratrství. Kalich je také významným historickým artefaktem, který připomíná boje za náboženskou svobodu a reformu církve.

Poznámky

  1. Kalich symbolizuje svátost eucharistie a požadavek husitů přijímat chléb i víno.

Obrázky

  1. Liebscher, Adolf. Jan Žižka na obraze Adolfa Liebschera, 1904. Polská národní knihovna. Volné dílo.

Zdroje

  1. České dějiny. Praha: Karolinum, 1995. 1024 s.

Další hesla v digitálním muzeu Jana Žižky

Pro více informací o pražském kalichu a jeho významu v husitských válkách můžete navštívit tyto odkazy:

Máte návrh na úpravu, nové informace nebo jste objevili chybu? Chcete nám poslat novou a originální fotografii? Napište Verče, Barče, nebo na media@ekultura.eu. Vaše jméno bude uvedeno mezi zdroji a přispěvateli.